KEREKASZTAL BESZÉLGETÉS A MENTORÁLÁSRÓL
Múlt héten kedden a Szakkollégiumban kerekasztal-beszélgetést tartottunk az ősszel induló EFOP PLUSZ projektünk, az „Útitárs – Mentori és mobilitási program roma fiataloknak” előkészítéseként. A célunk az volt, hogy megismerjük és összehasonlítsuk a már működő roma mentorprogramok tapasztalatait, és tanuljunk egymás jó gyakorlataiból.
Vendégeink voltak Molnár Erzsébet, a nyíregyházi Evangélikus Roma Szakkollégium igazgatója, evangélikus lelkész, valamint két szakkollégistája, Tóth Gabriella szociálpedagógus szakos és Kasza Zsolt közösségszervező szakos hallgató, akik egyúttal roma középiskolások kortárs mentorai. Szegedről érkezett hozzánk Kakuszi Sára, a Szegedi Keresztény Roma Szakkollégium Cherhaja – Csillagok a Roma Tehetséggondozásban című mentorprogramjának koordinátora.
A beszélgetés során áttekintettük a mentorprogramok célrendszerét, a toborzás módját, a mentorált diákok motivációját és a lemorzsolódás kérdését, a konkrét szakmai tevékenységeket az érettségi-felkészítéstől a pályaorientációig, valamint a mentorok felkészítésének és szakmai támogatásának formáit. Szó esett arról is, hogy a mentorált fiatalokból hogyan szerveznek közösséget, milyen mértékben jellemző a továbbtanulás a felsőoktatásban, és milyen (sokszor nehezebben mérhető) személyes, lelki hatásai vannak a mentorálásnak.
Különösen inspiráló volt hallani a kortárs mentorok személyes tapasztalatait arról, hogy a mentorálás nemcsak a középiskolás diákok számára jelent kapaszkodót, hanem egy kölcsönös, értékteremtő kapcsolat, melyben a mentor is megtapasztalhatja a „jót tenni jó” örömét.
Köszönjük vendégeinknek a nyitottságot, az őszinte tapasztalatmegosztást és a szakmai inspirációt! A beszélgetés megerősített bennünket abban, hogy a roma fiatalok középiskolai mentorálása valódi, hosszú távú hatással bír, és érdemes közösen építeni a jó gyakorlatokra.


