Skip to content

A máltaisoknál jártunk Tiszabőn

A szakkollégisták májusban az ország egyik legszegényebb településére látogattak el, a JNSZ megyei Tiszabőre, hogy ott testközelből megismerkedjenek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét programjával, mely 2016 óta működik a faluban.

Sok törődés, állandó jelenlét, rengeteg szakmai tudás, csupa szív hozzáállás – mindez egyszerre jellemzi a máltais Tasi Krisztinának és tiszabői csapatának a munkáját, mellyel a döntő többségben romák lakta települést segítik. A Jelenlét programnak mára számos gyümölcse van: Tiszabőn van máltais iskola, tanoda, Biztos Kezdet Gyerekház, fociegyesület, hangszeres oktatás és állatasszisztált terápia érhető el a gyerekek fejlesztése érdekében, de majorság és savanyító üzem is létrejött, hogy néhány tiszabői felnőttet foglalkoztasson. De abban is benne van a máltaisok keze nyoma, hogy idén a falu öt érettségizőt ünnepeljen, akiknek épp ottjártunkkor volt a ballagása.

Minket mégis az a szociális naperőmű érdekelt leginkább, mely az országban egyedülálló társadalmi-technológiai innovációként a falu határában épült fel másfél hektáron. Az ott megtermelt energiából a Máltai 70 rászoruló, kisgyermekes, tiszabői család fűtését oldja meg hosszú távon. De a Szeretetszolgálat más eszközökkel is harcol az energiaszegénység ellen – ebbe a küzdelembe a Szakkollégium is beszáll egy kicsit, júniusban ugyanis egy esetversenyt fogunk tartani, ahol a szakkollégisták kész megoldási javaslatokat mutatnak be a máltaisoknak azzal kapcsolatban, hogy miként lehetne javítani a tiszabőiek energiatudatosságát és tovább csökkenteni az energiaszegénységet.